Floristė Lietuvoje Inesa Borkovska: Apie seminarus, verslą ir gėlių pasaulį

Vestuvių planuotoja, floristė, seminarų organizatorė Inesa Borkovska savo srities specialistė, apie kurią iš lūpų į lūpas sklinda tik geriausios rekomendacijos. Mūsų portalui žinoma moteris plačiau papasakojo apie savo organizuojamus floristikos kursus, į kuriuos, anot gandų, net neįmanoma pakliūti.
Gėlių pasaulis

Inesa, papasakokite apie floristikos kursus, kuriuos organizuojate.

Tai bene vieninteliai tokio pobūdžio kursai. Labai džiaugiuosi, kad mano pedagogės diplomas neguli tiesiog stalčiuje, o įgytas žinias puikiai pritaikau savo veikloje. Iš pradžių tai buvo tiesiog grupiniai užsiėmimai, seminarai gerai praleisti laiką, įgyti tiesiog bendrų žinių…

Su kuo galėtumėte palyginti šiuos kursus?

Galėčiau palyginti kursus su privačiomis vokalo pamokomis, kai ateinama pas mokytoją įsigyti naujų žinių ar patobulinti jau esamus įgūdžius. Tai savotiška floristikos meno ir amatų mokykla, kur klasėje vienas studentas, tarsi individuali mokykla. Kadangi turiu daug teorinių žinių ir dar daugiau praktinių, puikiai išmanau viso apmokymo proceso eigą. Įgytos edukacinės žinios universitete padeda sukurti tinkamą programą, kuri yra parinkta kiekvienam asmeniškai pagal poreikius ir galimybes.

Kodėl žmonės turėtų rinktis būtent Jūsų organizuojamus kursus?

Žinau, kokias klaidas daro mano kolegos, kurie irgi užsiima panašia veikla. Nesakau, kad jie nežino savo amato, ar esą nėra profesionalai, bet jiems ryškiai trūksta pedagoginių žinių. Mano programa sudaryta pakopomis. Kiekvienas mokinys, atėjęs pas mane, būtinai pradeda nuo pirmos pakopos. Nors ir labai prašantys pradėti, pavyzdžiui, nuo šventinės floristikos, vis tiek turi pradėti nuo gėlių laikymo sąlygų, paruošimo pamokų, o tik po to žengti toliau. Aš už profesionalumą!

Kokie Jūsų klientai?

Dažniausiai ateina žmonės, savo įsigytas žinias norintys pritaikyti versle. Jie siekia ne tik tapti floristais, bet ir būti sėkmingais verslininkais gėlių srityje. Girdžiu iš kolegų daug priekaištų, kad auginu sau konkurenciją, bet į tai turiu labai svarų argumentą – aš už sveiką konkurenciją. Be to, kiekvienais metais į rinką ateina vis daugiau naujų florisčių, dekoratorių, atsidaro naujos gėlių krautuvėlės. Kartais tiesiog skaudu žiūrėti, kaip žmogus pradeda veiklą visiškai nieko nenusimanydamas, o dar skaudžiau kai neprofesionaliai, nekokybiškai atlieka paslaugą ir tokiu būdu sugadina klientų požiūrį į floristus.

Ar pedagoginėje veikloje matote didelę prasmę?

Kažkas pasakė, kad laimingas tas mokytojas, kurio mokinys pranoksta patį pedagogą. Aš tikrai labai didžiuojuosi savo mokiniais ir labai džiaugiuosi, kai jiems puikiai sekasi. Daugelis mano studentų jau sėkmingai vysto savo gėlių verslą. Daugelis atsidarė verslą užsienyje: mano studentai šiuo metu dirba Švedijoje, Airijoje, Anglijoje, viena netrukus ruošiasi atidaryti gėlių parduotuvę Italijoje.

Bet ir Lietuvoje mano „iškepti” floristai puikiai tvarkosi. Labai šauni mergaitė Eglė atsidarė saloną Kaune ir tiesiog negaliu atsidžiaugti jos kuriamomis puokštėmis.

Kaip manote, kur jūsų kursų populiarumo paslaptis?

Manau, mano kursų populiarumas išaugo dėl kokybiškų žinių stokos tiems, kurie yra pradedantieji ir nori tapti profesionalais.

Dauguma floristų Lietuvoje save vadina menininkais, bet kažkodėl garsiai nesako, kad jie amatininkai. Aš visada savo mokymuose primenu, kad floristika mūsų šalyje pirmiausiai amatas, nes turime Lietuvoje mokyklą, kurioje įgyjama floristo kvalifikacija. Tokią mokyklą prieš daug metų ir pati baigiau, ji jau net pavadinimą pakeitė. Be abejo šiais laikais turime labai gerų dizaino studijų, aukštųjų mokyklų, po baigtų mokslų tikrai sėkmingai galima derinti žinias su floristikos menu. Visada studentams kartoju, kad įgiję profesiją, kuri patinka, ne tik dirbsite savo malonumui, bet ir uždirbsite iš to amato. Nors mano kursai trumpalaikiai, bet kiekvienas praėjęs nors pirmą pakopą, gauna patvirtinimo pažymėjimą. Mano mokymai neturi mokyklos statuso, bet įmonės įstatai tai leidžia organizuoti legaliai.

Manote, kad svarbu ne tik žinios, bet ir gautas pažymėjimas?

Nors šiandien sakoma, kad visi diplomai, pažymėjimai – tik popieriukas, galiu tai paneigti. Jūs neįsivaizduojat, kaip svarbu mano mokiniams baigus mokymus gauti tokį pažymėjimą.

Pastebėjau, kad savo kursų praktiškai niekur nereklamuojate. Kodėl?

Tikrai labai mažai reklamuoju savo kursus, be bendros informacijos ar įspūdžių socialiniuose tinklalapiuose pateikimo po mokymų. Kodėl? Gal todėl, kad geriems dalykams reklamos nereikia (šypteli).

Kursai orientuoti į profesionalus, bet ar organizuojate kažką ir norintiems tiesiog daugiau sužinoti apie floristiką?

Taip, organizuoju ir grupinius seminarus mėgėjams, dažniausiai tai būna prieš žiemos šventes. Labai dažnai įmonės užsako tokius mokymus kaip pramogą, gero laiko praleidimą kalėdiniame darbuotojų vakarėlyje. Turiu klientų, kurie iškart po seminaro rezervuoja laiką kitų metų renginiui.

Teko girdėti, kad pas jus pakliūti neįmanoma. Čia tiesa ar mitas?

Kadangi tai ne vienintelė mano veikla, tai negaliu skirti viso laiko tik mokymams. Teko girdėti, kad pas mane neįmanoma užsirašyti. Galiu užtikrinti, kad visiems norintiems randu laiko savo darbo kalendoriuje.

ZIemos floristikos stovykla
cof_soft

Kokia jūsų nuomonė apie profesines mokyklas?

Nesakau, kad profesinėse mokyklose yra blogai paruošiami mokiniai, bet tiesiog yra spragų programoje.  Pavyzdžiui, ta pati medžiaga jau 20 metų. Bet juk pasaulis nestovi vietoje – trūksta mokslinės literatūros, jos tiesiog nėra, praktiniams darbams trūksta medžiagų, t.y. tiesiog skintų gėlių.

Taip, yra, be abejo, pamokos, kuriose plačiau išdėstoma teorija, bet kas iš tos teorijos, jei negali to išbandyti praktikoje? Taip, per du mokslo metus studentai turi praktiką gėlių salonuose, bet čia svarbu, į kokias rankas papuls. Dažniausiai praktikantas būna paliktas likimo valiai arba tiesiog pagalbiniu darbuotoju, valančiu vazas, tvarkančiu gėlyną. Geriausiu atveju leidžia sutvarkyti atvežtas gėles, nuvalyti lapus, spyglius, pakirpti ir panašiai, bet dažnai nepaaiškina, kaip tai turi būti atlikta profesionaliai.

Floristika – tai ne tik grožis, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Tai tikrai daug darbo reikalaujantis amatas.

Share Button
0   Komentarai

Rašyti komentarą