Elnių, kaip Kalėdų simbolio, dekoracijos

Kalėdiniai elniai - dekoracijos

Artėjant šventėms akys vis labiau užkliūva už vieno kalėdinių simbolių – kalėdinių elnių! Jų atvaizdų pilna visur – ant staltiesių, kalėdinės eglės žaisluose, saldėsiuose. Vaikams pasakojama, kad Kūčių vakarą Kalėdų Senis atskrenda šiaurės elniais pakinkytomis rogėmis ir išdalija dovanas.

Nepagalvokit, kad tai yra nauja mada ar pasaka vaikams, kuri paaiškina kaip keliauja Kalėdų Senis. Pasirodo, elnio vaizdinys nuo seno gerai žinomas lietuvių (iš Kalėdų giesmės“ Atbėga elnias devyniaragis“) bei nemažai kitų šalių tautosakose. Elnias čia siejamas su saulės grįžimu – jis atneša ir sugrąžina Saulę.

Elnio, atnešančio arba sugrąžinančio Saulę, vaizdinys siejasi su įvairioms Europos tautoms žinomo Kalėdų senelio – Švento Mikalojaus, Santa Klauso ar kitaip vadinamo Kalėdų globėjo, atvažiuojančio elniais, vaizdiniu.

Pirmą kartą, elniai buvo įvardinti eilėraštyje, „Šv. Nikolo apsilankymas“ (A Visit From St. Nicholas) arba dar geriau žinomo kaip „Naktis prieš Kalėdas“ (The Night Before Christmas), išspausdintam 1823 m.  Eilėraštis priskiriamas Clement’ui Clarke’u Moore’ui, nors neaišku, ar jis išties yra autorius. Šiame eilėraštyje Santa turi aštuonetą elnių. Tik vėliau Santai buvo priskirtas ir devintasis elnias, vardu Rudolfas Raudonosis.

Na, o dabar šis elniukas – pats populiariausias, su jo atvaizdu ruošiamos kelėdinės dekoracijos, įvairūs žaisliukai, kepami kalėdiniai sausainiukai ar daromi kitokie saldumynai. Ir būtinai su raudona nosimi!

Kalėdų dekoracijos - elnias Elniukai Kalėdinis vainikas Kalėdinės stalo dekoracijos Kalėdų dekoracijos Paveikslas - elnias Pagalvėlė su elniuKalėdų stalo dekoras

Kalėdų dekoracija - pasidaryk pats - pamokėlė
Pamokėlė, kaip pasidaryti
Kalėdinė dekoracija - pasidaryk pats - rėmelis su elniu ant medžiagos
Pamokėlė – pasidaryk pats

Kalėdinių dovanų pakavimas

Dovanų etiketės su elniaisElnio dekoracijos kalėdomsKalėdiniai elnių sausainiai Kalėdų saldumynai Kalėdų dovana jam - alus su elnio ragais

Kalėdų senelio elnių vardai:

• Dasher – Nuostabioji
• Dancer – Šokėja
• Prancer – Šoklusis
• Vixen – Pikčiurna
• Comet – Kometa
• Cupid – Kupidonas
• Donder – Griaustinis
• Blitzen – Žaibiškas.
• Rudolph The Red-Nosed Reindeer – Rudolfas Raudonanosis (Bėga kinkinio priekyje ir yra visų elnių vadovas).

Elnių lytis

Įdomu dar ir tai, kad Kalėdų kinkinį greičiausiai traukia elnės patelės. Zoologai aiškina, kad gamtoje šiaurinių elnių patinai ragus nusimeta poravimosi sezonui baigiantis, t.y., gruodžio pradžioje. Tuo tarpu šiaurinių elnių patelės savo karūnų, nors ir ne tokių prašmatnių, nenusimeta visą žiemą. Tai išeitų, kad Rudolfas ir visa jo kompanija – mergaitės?

„Panašu, kad taip“, – tvirtina šiaurinius elnius ir artimiausius jų giminaičius karibus (angl. – caribou) tyrinėjantis Aliaskos universiteto (JAV) Arkties biologijos instituto fiziologas Peris Barbosa (Perry Barboza).

Nepaisant lyties, Kalėdų Senelis „arkliukais“ sau pasirinko išties puikiai prie klimato sąlygų prisitaikiusį gyvūną, mat šiauriniai elniai yra pratę prie didelių šalčių. Šie raguočiai gyvena Aliaskoje, Kanadoje, Skandinavijoje, Rusijos šiaurėje. Minta skurdžia tundros augalija. Nors apkūniam Kalėdų Seneliui nuo šalčio gintis tenka raudonais velveto apdarais, roges traukiančių elnių kūnus dengia tankus kailis iš tuščiavidurių plaukelių – šiauriniai elniai gamtos aprūpinti išties gera šilumine izoliacija. Ypatingai veikia ir jų kraujo apytakos sistema.

Dovilė

Naudota: pinterest nuotraukos, technologijos.lt medžiaga

Share Button
0   Komentarai

Rašyti komentarą