Psichologai pataria: Mamos dienai vertėtų susimąstyti apie prasmingas dovanas

Motinos diena švenčiama daugelyje pasaulio valstybių. Nors vieningos datos šiai šventei minėti nėra, nepriklausomai nuo šalies, ši diena yra skirta vienam tikslui – išreikšti dėkingumą ir pasveikinti savo mamą, kuri suteikė gyvybės dovaną, augino ir mokė žengti teisingu gyvenimo keliu.

Nors mamos diena neįsivaizduojama be gėlių, dažniausiai jomis neapsiribojama: vaikai stengiasi įteikti didesnę ar mažesnę dovaną savo mamai, ją nustebinti ar kitaip pagerbti.

Pasak Žmogaus studijų centro partnerio, psichologo-psichoterapeuto Justino Buroko, dovana – nėra daiktas, pinigai ar pramoga. Žvelgiant iš psichologinės pusės – dovana, tai pirmiausiai jausmas, kurį norime sukeikti kitam žmogui. Kartu – tai simbolis – mūsų dėkingumo, pagarbos, išraiška mūsų santykio su tuo žmogumi.

„Kokią dovaną rinktis mamos dienos proga? Manau, tai sprendžiame kiekvienas asmeniškai. Bet rinkdamiesi dovaną (ir nebūtinai tai turi būti daiktas), pagalvokime, kokią emociją ji mamai sukels. Ar pradžiugins? Privers nusišypsoti? Manau, kad viena tipinė klaida, kurią žmonės daro, kai renkasi „tipines” dovanas, tarsi oficialiai atlikdami pareigą. Juk žmogų džiugina ne tai, kas tinka visiems, o tai, kas parinkta jam asmeniškai. Kad ir gėlės, kurios parinktos pagal mamos skonį. Bet greičiausiai žymiai didesnė dovana yra net ne pačios gėlės, o tai, ką nuoširdžiai pasakome jas teikdami.” – patarimais dalijosi J. Burokas.

Ritualinė dėkingumo apyrankė – aksesuaras įpročiams keisti

Eglė Luotytė, Dėkingumo Dienoraštis, Dėkingumo apyrankė

Specialiai mamos dienai sukūrusi ritualinę dėkingumo apyrankę, Eglė Luotytė įsitikinusi – gražių niekučių era baigiasi, o žmonės, nors ir labai išrankūs, neatsispiria naujoms dovanų idėjoms, ypač toms, kurios turi prasmę ir mintį.

„Pastaruoju metu nemažai dalyvauju įvairiuose renginiuose, mados ar dovanų turgeliuose ir pastebėjau, kad žmonės vis labiau dairosi įdomesnių, pavadinkime „prasmingų dovanų”, ir labai džiaugiasi tokias radę. Labai dažnai girdžiu komentarus, kad nebesinori dovanoti tiesiog daiktų: papuošalų ar suvenyrų. Žmonės ieško prasmės, nori dovanoti ne tik daiktą, bet ir emociją.” – pasakojo didžiulio dėmesio susilaukusio DĖKINGUMO DIENORAŠČIO autorė Eglė Luotytė.

,,Apyrankės idėja paremta psichologiniais tyrimais, kurie rodo, jog įpročiai atsiranda atliekant tą patį veiksmą 21 dieną iš eilės. Apyrankės komplekte – 11 kruopščiai atrinktų, ypatingą reikšmę turinčių natūralių akmenų ir 10 gyvenimo vertybes simbolizuojančių karoliukų.”- pasakojo dėkingumo apyrankės idėjos autorė Eglė Luotytė.

Dėkingumo apyrankė, formuojanti įpročius

Anot Eglės, tikslas yra toks: kiekvieną dieną, atlikus savo dėkingumo praktiką, reikia išsirinkti ir ant odinės apyrankės užsiverti vieną karoliuką arba akmenį. Taip, po 21 dienos, turėtų susiformuoti dėkingumo įprotis.

,,Dėkingumo apyrankė sukurta ne tik remiantis psichologiniais tyrimais, bet ir glaudžiai bendradarbiaujant su papuošalų dizainere Ernesta, kuri ir padėjo atrinkti visas detales pagal spalvas ir modelius, kad viskas kartu derėtų suvėrus į vieną apyrankę” – kūrybiniu procesu dalijosi E. Luotytė.

Šilkinės skaros „Mamos apkabinimas”, primenančios apie mamos apkabinimo svarbą ir reikšmę

Dar viena dovanos idėja prieš pat Mamos dieną, dalijasi ir kita autorė, taip pat Eglė, sukūrusi šilkines skaras su istorija. Jos pasakoja,  koks svarbus vaikui yra mamos apkabinimas bei kokią reikšmę tai turi, kai jau esi suaugęs.

Eglė Jankovičė - šilkinės skaros, dovanų idėjos

„Blizgučių reikia jaunystėje. Kai požiūris į aplinkinį pasaulį bei save pradeda bręsti, žmogus vienur ar kitur pradeda ieškoti prasmės ir per tai – vertės. Kitam žmogui parodyti dėmesį, kai jam jo reikia – prasminga. Dovana – tai nėra iš pareigos nupirktas daiktas, paskutinę minutę prekybos centre pagriebtas brangiai kainuojantis niekutis. Dovana – tai dėmesys. Kai galvoji apie tą žmogų, stengiesi suprasti to žmogaus kalbą, ir tai galvodamas išrenki labiausiai jam tinkančią dovaną.

Kokia dovana vertinga mamai? Mama jaučiasi apdovanota vien matydama savo kūdikio šypseną, ar kai vaikai savo rankutėmis jai prirenka gėlių, pirmieji ištarti meilės žodeliai. Kiekvienas nuoširdus vaikų dėmesys, apkabinimai, rūpestis – mamai pati prasmingiausia dovana.

Mano sukurtoje dovanoje  „Mamos apkabinimas” – visa tai yra sudėta. Tai dovana su mintimi, su daug dėkingumo, meilės ir nuoširdumo.” – apie savo dovanos idėją, vertę ir prasmę pasakojo Eglė Jankovičė.

Share Button
0   Komentarai

Rašyti komentarą